Lakier do paznokci charakteryzuje się względnie długą trwałością, jeżeli chodzi o datę przydatności. Bardzo często okazuje się jednak, że jeszcze zanim uda nam się wykorzystać połowę buteleczki, lakier zaczyna gęstnieć i staje się zupełnie bezużyteczny. Czy w takiej sytuacji można go jeszcze uratować? A może jedyne rozwiązanie to wyrzucenie go do kosza i zakup nowego produktu? Co robić, żeby lakier do paznokci dłużej zachowywał świeżość? Oto kilka pomocnych trików, które pozwolą Wam dłużej cieszyć się ulubionymi lakierami.
Jeżeli Twój lakier staje się zbyt gęsty przed upływem terminu ważności, który zwykle wynosi około 12 miesięcy, to znak, że albo źle go używasz, albo źle przechowujesz. Tego typu kosmetyki zmieniają swoją konsystencję przede wszystkim pod wpływem zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury oraz na skutek wysuszającej dawki tlenu. I tak: przechowywaniu lakierów w lodówce mówimy stanowcze nie – zalecane warunki to około 10-15 stopni Celsjusza, a w lodówce temperatura jest zdecydowanie niższa. Oczywiście, w większości domów jest cieplej, niemniej bliżej odpowiedniej wartości z pewnością wciąż są warunki panujące w Twoim salonie, a nie w lodówce (chyba że masz chłodziarkę do wina, wtedy warto spróbować).
Druga sprawa to właściwe traktowanie lakieru podczas malowania paznokci. Obraz niespiesznego manicure podczas rozmowy z przyjaciółką prezentuje się naprawdę przyjemnie, ale nie jest najlepszy dla koloryzujących płytkę produktów. Zbyt długie otwarcie buteleczki i wystawianie specyfiku na działanie tlenu powoduje, że otrzymujemy gęsty lakier. Jeżeli więc nie chcesz zastanawiać się później, jak rozcieńczyć lakier do paznokci, postaraj się malować paznokcie możliwie szybko. Poza tym, pamiętaj, by porządnie go zakręcić (może to wymagać wcześniejszego wyczyszczenia rantów buteleczki).
Co zrobić, jeżeli na profilaktykę jest już za późno i Twój ulubiony lakier stał się zbyt gęsty, by dało się nim malować paznokcie? Na szczęście istnieje kilka metod reanimacji podobnych produktów. Jak więc rozcieńczyć lakier do paznokci, by go nie zniszczyć?
Jeżeli lakier długo stał nieużywany, to mogło dojść do jego rozwarstwienia – poszczególne składniki oddzieliły się od siebie, dając wrażenie zagęszczenia lakieru. Nie zawsze widać to zjawisko na pierwszy rzut oka, dlatego nie przekreślaj podobnej diagnozy, nawet jeżeli nie dostrzegasz wyraźnie odseparowanych od siebie w buteleczce płynów. W takim przypadku wystarczy, że porządnie wstrząśniesz lakierem (niektóre produkty mają specjalne metalowe kuleczki, które ułatwiają ten proces), doprowadzając do ponownego połączenia substancji.
Co zrobić, gdy okaże się, że mieszanie nie pomogło, a Ty wciąż chcesz rozcieńczyć lakier do paznokci? Jedną z opcji jest wstawienie buteleczki do gorącej wody. W tym celu postaw lakier miseczce lub kubku, zalej go gorącą wodą (tylko nie wrzątkiem, bo całość mogłaby popękać!), a potem odczekaj kilka minut. Pamiętaj jednak, że lakiery nie najlepiej znoszą podobne traktowanie. Ta metoda zadziała raz, czy dwa razy, ale ostatecznie przyczyni się do skrócenia żywotności lakieru.
Kolejny prosty, acz nieco ryzykowny sposób, to dolanie do wybranego lakieru innego lakieru. Najlepiej w tym celu jest się oczywiście posłużyć produktem bezbarwnym. Warto jednak pamiętać, że decyzja o tym, by rozcieńczyć lakier do paznokci w ten sposób, równie dobrze może doprowadzić do jego absolutnego zniszczenia albo spadku właściwości kryjących. Pierwsze ryzyko wynika z potencjalnej różnicy składu produktów i chemicznej niezgody między nimi. Nawet lakiery z tej samej firmy mogą posiadać odmienny skład, zwłaszcza jeżeli wybieramy do podobnego zabiegu produkty zupełnie nowe oraz nieco starsze. Producenci stale udoskonalają swoje receptury. Drugie ryzyko to kwestia stężenia barwników – dolanie bezbarwnego lakieru spowoduje zmniejszenie procentowej ilości pigmentu w podstawowym kosmetyku. Oczywiście można też zaszaleć – pomysł wymieszania ze sobą lakierów o np. różnych kolorach wydaje się ekscytujący!
Wszystkie powyższe pomysły to rozwiązania alternatywne dla najbardziej oczywistej metody. Dodanie do lakieru profesjonalnego rozcieńczalnika, który można kupić za grosze w większości drogerii zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, to prosty sposób na odświeżenie ulubionego kosmetyku. Wystarczy dodać 2-3 krople, by produkt zachowywał się jak nowy. Warto przy tym stosować zasadę dodawania do gęstych lakierów po jednej kropli rozcieńczalnika, by upewnić się, że nie wywołaliśmy problemu w drugą stronę – za bardzo rozrzedziliśmy specyfik.
Jakie podpowiedzi otrzymasz, kiedy zapytasz otoczenie o to, jak rozcieńczyć lakier do paznokci? Najprawdopodobniej podpowiedzą Ci, by dodać do niego nieco zmywacza (acetonu). Tymczasem jest to po prostu fatalny pomysł. Dodanie acetonu powoduje, że lakier traci swoje właściwości kryjące i trwałość. Nawet kilka kropel zmywacza może doszczętnie kosmetyk zrujnować.
Lepiej niż naprawiać konsekwencje albo błąd, jest stosować się do zasad, które pomogą nam uniknąć podobnych sytuacji. Co więc robić, by lakier do paznokci możliwie długo zachował swoje właściwości?
Troskliwe dbanie o swoje lakiery do paznokci to z jednej strony mniej wydatków (nie trzeba zastępować tak często starych lakierów nowymi ich egzemplarzami), a z drugiej sposób na efektowny i trwały manicure. Nie zawsze bowiem kosmetyki od razu dają nam widoczne sugestie o zmianie swoich właściwości. Zanim lakier ostatecznie stanie się zbyt gęsty, powoli traci inne wartościowe cechy, jak szybkość schnięcia, czy odporność na odpryskiwanie.