Jak pomalowac paznokcie by nie zlamac krolewskiej etykiety
Jak pomalować paznokcie, by nie złamać królewskiej etykiety?
4 stycznia, 2021
Co mowia paznokcie o chorobach
Wygląd paznokci a zdrowie. Co mówią paznokcie o chorobach?
18 stycznia, 2021

Pilniki do paznokci – który jest najlepszy?

Pilniki do paznokci ktory jest najlepszy

Pilniki do paznokci ktory jest najlepszy

Pilniki do paznokci to podstawowy asortyment, jeżeli chodzi o manicure. Wiele amatorek pięknych paznokci nie poświęca jego wyborowi zbyt wiele uwagi. Pozornie może wydawać się, że mimo zmiennych kształtów i materiałów służą przecież do tego samego. Tymczasem idealny manicure można uzyskać jedynie, stosując dopasowane do jego etapów produkty. Z tego artykułu dowiesz się, co symbolizują oznaczenia na niektórych pilnikach, czym charakteryzuje się polerka, dlaczego akcesoria do piłowania paznokci różnią się kształtem oraz czy materiał, z którego wykonano pilnik, może mieć wpływ na stan Twoich paznokci.

Pilniki i polerki. Czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka pilniki i polerki (inaczej zwane bufferami) mogą wyglądać bardzo podobnie. Co więcej, działają w oparciu o ten sam mechanizm – należy pocierać przy ich pomocy płytkę, by osiągnąć pożądany efekt. Pilniki jednak są zwykle twardsze i pozwalają na pełną kontrolę działania, podczas gdy polerki umieszcza się na sprężystych gąbkach. Pilniki stosuje się do nadawania kształtu i skracania paznokci, zaś polerki do matowienia powierzchni płytki paznokcia. Przygotowanie płytki przy użyciu polerki jest gwarantem trwałości nałożonego w późniejszych etapach lakieru.

Pilnik do paznokci a materiał. Z czego wykonane są najlepsze pilniki?

Wśród pilników do paznokci znajdziemy produkty wykonane z różnych materiałów. Okazuje się, że tworzywo akcesoriów do modelowania płytki ma znaczenie nie tylko dla efektywności zabiegów wykonywanych podczas manicure, ale też dla stanu paznokci w dłuższej perspektywie. Wybieranie produktów niskiej jakości może osłabić nawet najmocniejsze paznokcie. Na który pilniczek warto się zdecydować, a który lepiej omijać szerokim łukiem?

Metalowy

Metalowy pilnik do paznokci jest chyba najbardziej rozpowszechnioną wersją tego akcesorium do podstawowego manicure. Bardzo często znajduje się w domowych zestawach kosmetycznych skomponowanych z myślą o pielęgnacji dłoni. Wciąż jest też produktem, który zobaczysz w większości sklepów drogeryjnych, jakkolwiek w efekcie wzrastającej wiedzy na temat właściwej pielęgnacji paznokci, coraz częściej musi ustępować pilnikom z alternatywnych tworzyw. Okazuje się, że metal nie jest najlepszym wyborem przy naturalnych paznokciach, bo narusza strukturę płytki i może przyczyniać się do jej późniejszego rozdwajania i pękania. Ponadto względnie ostre ranty podobnych pilników bardzo często powodują drobne urazy podczas stosowania. Ich zaletą jest oczywiście trwałość.

Szklany

Szklany pilnik do paznokci to aktualnie główny konkurent sklepowy swojej metalowej wersji. W przeciwieństwie do pierwszej wersji opisywanego akcesorium nie ma tak negatywnego wpływu na płytkę paznokcia, a jego delikatnie zaoblone ranty nie pozwalają na ewentualne skaleczenia podczas piłowania. Jego stosowanie wymaga jednak pewnej cierpliwości, bo nie działa tak efektywnie jak pilnik metalowy – by zdecydowanie skrócić paznokieć, trzeba się trochę namachać (daje się to odczuć zwłaszcza podczas pielęgnacji akryli). Minusowe punkty należą mu się również za trwałość – chociaż wykonany jest ze specjalnego rodzaju wzmocnionego szkła, to upadki zdecydowanie mu nie służą.

Papierowy

W salonach kosmetycznych najczęściej spotkać można pilniki papierowe. Nadają się do modelowania zarówno paznokci naturalnych, jak i przedłużonych przy użyciu żelu. Przemawia za nimi wytrzymałość, różnorodność pod względem gradacji i kształtów oraz niskie koszty. To najbardziej higieniczna forma pielęgnacji paznokci w miejscach publicznych – po zakończonym zabiegu manicurzystka nie dezynfekuje pilnika, tylko od razu wyrzuca go do śmieci.

Frezarka

Frezarka to rozwiązanie dla niecierpliwych, ale też delikatnych osób. W zależności od zastosowanej końcówki czy nakładki umożliwia szybkie skrócenie lub zmatowienie płytki paznokcia. Przy jej użyciu usuniesz też wszelkiego rodzaju nagniotki oraz odciski. Warto jednak pamiętać, że taka elektryczna wersja pilnika wykonuje bardzo dużo obrotów na minutę. Wystarczy chwila nieuwagi lub brak wyczucia, by paznokcie zostały zanadto skrócone. To samo zdarza się w przypadku usuwania zrogowaciałego naskórka – nieumiejętne używanie frezarki może prowadzić do bolesnych zranień. W profesjonalnych salonach z pewnością jednak docenia się jej efektywność i dokładność.

Pilniczki do paznokci i gradacja. Do czego służą pilniki o różnej ziarnistości?

Czy kiedy kupowałaś ostatnio nowy pilnik, zwróciłaś uwagę na jego ziarnistość? O jej poziomie mówią liczby umieszczone na opakowaniu lub nawet samym akcesorium. Gradacja to liczba ziarenek, jakie znaleźć można na każdym centymetrze kwadratowym pilnika. Im jest mniejsza, tym ten jest ostrzejszy. Podczas manicure i pedicure używane są pilniczki o różnej ziarnistości, by osiągnąć określone efekty na danym etapie zabiegu.

Typy pilników do paznokci ze względu na ziarnistość

  • Gradacja 80-100 – pilnik gruboziarnisty służy do najbardziej intensywnych prac kosmetycznych. Przy jego pomocy zdejmuje się sztuczne materiały z płytki paznokcia.
  • Gradacja 100-180 – pilnik średnioziarnisty najprawdopodobniej znajdziesz wśród swoich akcesoriów do domowego manicure i pedicure. Radzi sobie zarówno z naturalną, jak i sztuczną płytką paznokcia.
  • Gradacja 240-500 – pilniki drobnoziarniste to odpowiedni wybór, gdy ostatecznie formuje się paznokcie żelowe lub wygładza naturalne.
  • Gradacja 600 – podobną ziarnistość określa już polerka. Dzięki niej zmatowisz i wyrównasz płytkę paznokcia przed przystąpieniem do innych zabiegów.

Jakie znaczenie ma kształt pilników do paznokci?

Nie tylko ziarnistość oraz materiał, ale też kształt pilniczka mają znaczenie w kontekście stylizacji płytki paznokcia. Dobór akcesorium pod tym względem powinien być podyktowany przede wszystkim kwestiami wygody. Pilniczki, o jakich kształtach znajdziesz w sklepach?

  • Proste – pozwalają na wykonanie wszystkich podstawowych elementów manicure. Ten rodzaj pilniczka bez problemu zastosujesz jednak przede wszystkim podczas podstawowej fazy stylizacji – skracania i nadawania kształtu płytce.
  • Zaokrąglone w kształcie banana – ten pilniczek jest odpowiedni podczas prac przy skórkach. Ze względu na efektywność spotkasz się z nim w większości salonów kosmetycznych.
  • Półksiężyce (łódka) – podobny kształt produktu do piłowania paznokci stanowi coś pomiędzy wersją prostą a w kształcie banana. Z powodzeniem sprawdzi się podczas większości etapów stylizacji.
  • Elipsa – pilnik eliptyczny uważany jest za jeden z najwygodniejszych. Specyficzny kształt pozwala na wykorzystanie całej jego powierzchni.
  • Blok – jeżeli jesteś fanką żelu, to z pewnością już się z blokiem spotkałaś. Pilnik na gąbczastej podkładce w kształcie prostopadłościanu to popularne rozwiązanie dla matowienia i wygładzania płytki.

Jakie pilniki do paznokci powinnaś mieć w domu?

Spośród bogatej oferty różnorodnych produktów najlepiej wybrać pilnik szklany lub papierowy. Oba pozwolą Ci na nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu w domowych warunkach bez ryzyka skaleczenia czy szkody dla stanu płytki w przyszłości. Możesz je stosować zarówno do paznokci naturalnych, jak i przedłużonych przy użyciu żelu. W domowej kosmetyczce nie powinno zabraknąć nie tylko pilnika grubo- czy średnioziarnistego, który pozwoli Ci nadać paznokciom odpowiedni kształt, ale też produktu o większej ziarnistości. Jeżeli często malujesz paznokcie i zależy Ci na trwałości swoich zabiegów, koniecznie zainwestuj w polerkę. Polerka pozwoli Ci właściwie przygotować powierzchnię płytki przed nałożeniem produktu – odżywki, żelu, lakieru.