Jak dbać o włosy? Podstawowy zestaw pielęgnacyjny

Hybryda krok po kroku czyli paznokcie hybrydowe w domu
Paznokcie hybrydowe w domu, czyli hybryda krok po kroku
19 sierpnia, 2020
Olejek rycynowy na porost wlosow
Olejek rycynowy – sposób na szybki porost rzęs
22 sierpnia, 2020

Jak dbać o włosy? Podstawowy zestaw pielęgnacyjny

Jak dbac o wlosy

Zdrowe i zadbane włosy dla wielu osób stanowią tak samo ważny element wyglądu jak ubiór czy makijaż. Otaczają w końcu twarz i dodają urody, nic więc dziwnego, że każdy chce, żeby prezentowały się jak najlepiej. Obecnie na rynku istnieje niezliczona ilość kosmetyków, których zadaniem jest nadanie włosom połysku oraz odbudowanie struktury w zależności od ich rodzaju i kondycji, by stanowiły one idealne dopełnienie wizerunku.

Rodzaje włosów i ich charakterystyka

Każdy człowiek jest inny a spośród różnic pomiędzy ludźmi znajdują się typy ich włosów. Każde wymagają innego traktowania – kręcone włosy potrzebują innych składników odżywczych, niż proste, a o cienkie włosy nie powinno się dbać identycznie jak o grube i mocne.

Nieprawidłowa kondycja może wynikać z rożnych czynników. Niektórzy, jeśli ich włosy nie są odpowiednio pielęgnowane, mogą skarżyć się na ich suchość oraz łamliwość. Nie oznacza to jednak, że zdrowsze są te, które zbyt mocno się przetłuszczają. Działa tutaj zasada złotego środka – idealny stan to ani zbyt suche, ani zbyt tłuste. Każdy z tych rodzajów ma swoje szczególne słabości, które wymagają odpowiedniego traktowania, by nie narazić ich na zniszczenia.

  • włosy suche – charakteryzują się matowością, kruchością i łamliwością. W dotyku są szorstkie i sztywne oraz mają tendencje do puszenia się i elektryzowania – po umyciu pojawia się problem z ich ułożeniem. Suchość może być uwarunkowana genetycznie a także być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją.
  • włosy przetłuszczające się – po krótkim czasie od umycia i wysuszenia tracą swój świeży wygląd – pasma zlepiają się i nabierają nieestetycznego połysku.
  • włosy normalne – posiadają wyważony stan pomiędzy suchymi a przetłuszczającymi się włosami – mają naturalny, zdrowy wygląd i połysk, a także nie były zbytnio narażane na działanie środków chemicznych.

Co ma wpływ na pogorszenie się kondycji włosów?

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów jest najczęstszą przyczyną pogarszania się ich stanu. Nabierają one wtedy cech charakterystycznych dla suchych lub przetłuszczających się. Duży wpływ ma na nie działanie środków chemicznych, nawet tych specjalnie do tego przeznaczonych – farby, rozjaśniacze lub substancje używane przy wykonywaniu trwałej ondulacji, jeśli są stosowane zbyt często, mogą znacznie osłabić włosy. Wysoka temperatura również negatywie na nie wpływa, dlatego chcąc zachować ich zdrowy wygląd, należy pamiętać, że zbyt częste używanie suszarki, prostownicy czy nawet wystawianie ich na działanie mocnych promieni słonecznych może negatywnie na nie wpłynąć. Wśród czynników niekorzystnie działających na włosy znajdują się też: zbyt częste mycie, używanie nieodpowiednich szamponów oraz rzadkie stosowanie odżywek i preparatów nawilżających (w przypadku suchych włosów).

Jak pielęgnować włosy?

Uroda często zależy od stanu naszych włosów. Jeżeli się o nie zatroszczy, one odwdzięczają się pięknym wyglądem. Każdy z rodzajów włosów wymaga odpowiedniego traktowania. Jak dbać o włosy? Najlepiej wyeliminować czynniki, które źle na nie działają, a jeśli to trudne lub niemożliwe – ograniczyć je. Dotyczy to głównie narażania ich na działanie wysokiej temperatury lub substancji chemicznych. Ponadto należy pamiętać o diecie – dbając o zdrowie organizmu, dbamy także o włosy. Wiele produktów spożywczych jest bogatych w składniki, które pomogą im rosnąć zdrowe i mocne. Są to między innymi węglowodany złożone (ziarna i zboża, ziemniaki, warzywa strączkowe), białko roślinne i zwierzęce (mięso, ryby, rośliny strączkowe, orzechy), zdrowe tłuszcze (tran, oleje nierafinowane, ryby morskie, awokado), witaminy (A, B, C, E), produkty bogate w minerały (siarka, cynk, żelazo, krzem, magnez, miedź). Zniszczone włosy powinny być regularnie podcinane, ponieważ zlikwiduje to nieestetyczny wygląd brzydkich końcówek oraz pomoże je zapuścić,. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny zawierać składniki, których potrzebuje określony typ włosów oraz które pozwolą im zachować zdrowy wygląd. Odpowiednio nawilżone włosy nabiorą pięknego połysku i staną się mocne.

Comments are closed.