Wiele kobiet marzy o tym, aby zostać kosmetyczką. Droga do wykonywania tego zawodu pozostaje otwarta, jednak nie jest prosta, głównie ze względu na szeroki zakres wiedzy i umiejętności, jaki trzeba posiadać. Panuje bowiem błędne przekonanie, że zawód kosmetyczki może wykonywać każdy. Tymczasem zdobycie kwalifikacji ułatwiają kursy kosmetyczne. Sprawdź, ile kosztują różnego rodzaju szkolenia i czy warto z nich korzystać.

Jakie kursy kosmetyczne warto zrobić?

Ogrom kursów kosmetycznych, jakie oferują różnego rodzaju firmy szkoleniowe sprawia, że kobiety często nie wiedzą, na co się zdecydować. Kluczem wyboru powinny być zainteresowania oraz to, czym tak naprawdę chcemy zajmować się w przyszłości. Ogólne kursy kosmetyczne dają podstawą wiedzę o skórze i zabiegach pielęgnacyjnych - to od nich powinny zaczynać osoby, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie. W wielu salonach kosmetycznych istnieje jednak podział na głęboką specjalizację, zgodnie z którą jedna osoba zajmuje się tylko jednym rodzajem zabiegów. Dlatego też, jeżeli jesteśmy ukierunkowane na przykład na stylizację rzęs czy paznokci, dobrze jest robić kursy specjalizacyjne w tych dziedzinach. Znacznie zwiększymy przez to swoje szanse na rynku pracy. Kurs kosmetyczny powinien dawać przede wszystkim sporą dawkę wiedzy praktycznej, a nie tylko teoretycznej. Niestety, zwykle trudno znaleźć oferty tego typu kursów, gdyż praktykę najlepiej zdobywa się profesjonalnym salonie kosmetycznym pod okiem specjalistów.

Ile kosztuje kurs kosmetyczny?

Kursy kosmetyczne musimy opłacać z własnej kieszeni, choć w niektórych przypadkach możemy liczyć na ich refundację, na przykład z urzędu pracy czy przez pracodawcę. Warto jednak w pierwszej kolejności sprawdzić, na jakim poziomie kształtują się ceny w naszym mieście. Szkoła policealna na kierunku technik usług kosmetycznych zwykle jest darmowa, jednak nauka w niej trwa nawet 3 lata. Kursy w prywatnych ośrodkach to koszt rzędu kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od jego rodzaju. W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław ceny są znacznie wyższe. W mniejszych miastach ceny nie są aż tak wysokie, jednak zawsze warto sprawdzić, kto prowadzi dany kurs. Kursy prowadzone przez profesjonalistów, mimo iż są droższe, dają kursantom znacznie lepsze przygotowanie do pracy. Najdroższe są kursy specjalizacyjne, które nadają bardzo konkretne uprawnienia. Znacznie tańsze są ogólne kursy przygotowujące do zawodu, jednak sprawdzają się one jedynie na początku naszej kariery. W późniejszym czasie chcąc zdobyć awans zawodowy konieczne jest wyspecjalizowanie się w zabiegach danego rodzaju. Ilość kursów, jakie powinna odbyć kosmetyczka, jest stosunkowo duża, zatem i i ich cena rośnie. Istnieje jednak możliwość sfinansowania kursów przez pracodawcę, któremu zależy na podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników.

Co daje zawodowy kurs kosmetyczny?

Zawodowy kurs kosmetyczny daje bardzo szeroką wiedzę w tej dziedzinie, jednak przede wszystkim jest to wiedza teoretyczna. W zależności od ośrodka, który ten kurs prowadzi, w treści edukacyjne mogą być także wplecione praktyki. Przy realizacji programu przygotowującego do zawodu technik usług kosmetycznych takie praktyki zwykle są obowiązkowe, jednak kobiety często decydują się na kurs, który trwa nieco krócej. Niektóre kursy kosmetyczne można bowiem ukończyć w bardzo krótkim czasie (nawet w ciągu miesiąca), co dla wielu osób chcących pracować w zawodzie jest bardzo ważne. Kursantki poznają rodzaje cery i zasady jej pielęgnacji, uczą się obsługi sprzętu i wykonywania zabiegów. Co więcej, zyskują także drogocenną wiedzę na temat stosowania różnego rodzaju preparatów kosmetycznych, a także dowiadują się, w jaki sposób mogą otworzyć własny salon kosmetyczny oraz w jaki sposób go prowadzić. Przyszłe kosmetyczki są na bieżąco ze wszystkimi nowikami ze świata kosmetyki. Zawodowy kurs kosmetyczny jest więc nieoceniony dla osób, które chcą zdobyć tytuł kosmetyczki.

Czy po kursie kosmetycznym można otworzyć salon?

Otwarcie salonu kosmetycznego wiąże się z prowadzeniem we własnym zakresie działalności gospodarczej. W rzeczywistości nie jest do tego potrzebny kurs kosmetyczny ani żaden inny, niemniej jednak posiadanie licznych certyfikatów i ukończenie różnego rodzaju szkoleń i kursów z pewnością pozwoli na rozszerzenie bazy klientów. Kurs jest zatem bardzo pomocny, gdyż to dzięki niemu przyszła właścicielka salonu kosmetycznego zdobywa wiedzę na temat kosmetologii, ale również zasad prowadzenia biznesu w branży beauty. Zajęcia te zwykle prowadzą osoby, które same otworzyły salon kosmetyczny, zatem mają one wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Kurs kosmetyczny z pewnością nie zaszkodzi, jednak jego ukończenie nie jest obowiązkowe. Dużo bardziej pożądane, przynajmniej na początek, jest posiadanie odpowiedniego kapitału na rozkręcenie działalności oraz pomysłu. Konkurencja na rynku jest bowiem bardzo duża, przez co prowadzenie działalności wymaga nie lada podejścia.