Keratynowe prostowanie wlosow - na czym polega
Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega?
30 sierpnia, 2020
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
28 grudnia, 2020

Kąpiel błotna – sposób na piękną skórę

Kapiel blotna – sposob na piekna skore

Kąpiel błotna to popularny i efektywny sposób na piękną skórę, poprawę zdrowia oraz samopoczucia. Jej zalety były doceniane już w starożytności. Zastosowanie składników pochodzenia naturalnego nie naraża ciała na niekorzystne działanie chemicznych dodatków, pozwala w pełni skorzystać ze zbawiennego wpływu borowiny. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania?

Na czym polega kąpiel błotna?

Kąpiel błotna, jak wskazuje nazwa, wymaga zanurzenia się w zbiorniku wypełnionym błotem torfowym. Często stosuje się okłady z borowiny, które są równie skuteczne. Pod wpływem ciężkich okładów ciało mocno się poci, co oczyszcza organizm. Osoba poddawana zabiegowi leży w bezruchu, a jej ciało masują granulki nałożonej masy – daje to okazję do relaksu, odprężenia się. Kąpiel borowinową stosuje się jako terapię z zakresu ciepłolecznictwa.

Zalety borowiny

Borowina, zwana także błotem torfowym, stanowi podstawowy składnik stosowany w kąpielach błotnych. Jest rodzajem torfu, a powstaje dzięki procesowi butwienia elementów roślinnych znajdujących się w środowisku wodnym z ograniczonym dostępem powietrza. Znajdują się w niej liczne substancje organiczne, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. W jej skład wchodzą między innymi: związki bituminowe, kwasy huminowe, enzymy, białka oraz niewielka liczba hormonów. Błoto torfowe ma zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Kąpiel błotna stanowi niezawodny sposób na poznanie dobroczynnego wpływu borowiny.

Powody dla których warto skorzystać z kąpieli w błocie

Kąpiel w błocie torfowym posiada szereg zalet. Do najważniejszych zalicza się:

  • regenerację organizmu,

  • oczyszczenie ciała z toksyn, tłuszczów, cholesterolu i soli,

  • redukcję cellulit,

  • ujędrnienie i uelastycznienie skóry,

  • przyśpieszenie przemiany materii,

  • stymulację cyrkulacji krwi,

  • działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne,

  • zmniejszenie stresu i napięć mięśniowych, odprężenie organizmu,

  • złagodzenie bólu oraz stanów zapalnych.

Co więcej, kąpiel błotna wspomaga leczenie reumatyzmu, różnych urazów kości oraz stawów, chorób układu nerwowego i pokarmowego. Łagodzi objawy menopauzy i pomaga w dolegliwościach typowo kobiecych, na przykład: niedoczynności hormonalnej jajników, nadżerkach szyjki macicy. Duże znaczenie ma fakt, iż ten pozytywny wpływ jest wynikiem działań natury. Odgrywa to znaczącą rolę w czasach, w których sztuczne, chemiczne substancje znajdują się niemal wszędzie – w kosmetykach, żywności, lekach i artykułach przemysłowych.

Zabieg taki jak kąpiel błotna spa zazwyczaj mają w swojej ofercie. Tak szeroka dostępność zachęca do skorzystania z tego typu usługi. Warto jednak mieć na uwadze, że o ile niektórym osobom szczególnie zaleca się skorzystanie z kąpieli borowinowej, to innym ten zabieg zdecydowanie się odradza.

Kąpiel błotna będzie najefektywniejsza, jeśli zostanie przeprowadzona w profesjonalnym salonie spa – idealnym przykładem jest Salon Saray.

Kąpiel błotna – wskazania

Przez wzgląd na ich działanie, kąpiele błotne poleca się osobom, które zmagają się z cellulitem oraz zmniejszoną jędrnością skóry. Zabieg pomoże tym, którym zależy na usunięciu złogów tłuszczu. To również skuteczna metoda stosowana w łagodzeniu stanów pourazowych. Przynosi ulgę w przypadku urazów stawów oraz kości. Kąpiel błotna powinna zainteresować ludzi, którzy cierpią z powodu niektórych przewlekłych chorób wewnętrznych. Z racji relaksujących właściwości, kąpiel borowinowa znacząco poprawi samopoczucie osób zmagających się z długotrwałym stresem.

Kąpiel błotna – przeciwwskazania

Mimo szeregu korzyści, jakie daje kąpiel błotna, istnieje kilka przeciwwskazań do skorzystania z niej. Nie mogą stosować jej osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego lub pokarmowego, nowotworami bądź cukrzycą. Przeciwwskazanie stanowią także: gruźlica, żylaki, problemy z ciśnieniem, problemy z krążeniem lub oddychaniem, nadczynność tarczycy. Z kąpieli powinno się zrezygnować w przypadku świeżego urazu kości lub stawów. Kąpieli błotnych nie poleca się kobietom w ciąży.