Olej rycynowy kosztuje od kilku do kilkunastu złotych i bez problemu można dostać go w każdej aptece. Znany jest jako substancja przeczyszczająca, od wieków w medycynie ludowej był stosowany jako lek na zaparcia. Mniej powszechnym zastosowaniem oleju rycynowego w medycynie jest przyspieszanie akcji porodowej u kobiet. Ze względu na silnie nawilżające i natłuszczające właściwości, oraz ogromną ilość witamin, bywa stosowany również w pielęgnacji przesuszonej i popękanej skóry. Świetnie sprawdza się regularnie wmasowywany w popękaną skórę pięt. Lecz to tylko jedno z wielu zastosowań oleju rycynowego w pielęgnacji urody.
Olejek rycynowy ma liczne zastosowania w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, co zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę tego specyfiku na pewno jest warte przetestowania na własnej skórze. Do najbardziej popularnych należą:
Od kilku lat jest to bardzo popularny trend. Sposobów na porost rzęs jest bardzo dużo, lecz olej rycynowy jest jednym z najtańszych i najbardziej naturalnych, dlatego warto dać mu szansę. Silnie wzmacnia i odżywia strukturę włosa, o ile pamięta się aby stosować go regularnie. Istnieją różne metody nakładania oleju, można spróbować maczania patyczka kosmetycznego w słoiczku z olejem, a następnie wmasowywania substancji linię rzęs oraz nakładać na same włoski, lub dokładnie umyć szczoteczkę (najlepiej sylikonową) po tuszu do rzęs, zamaczać ją w oleju a następnie nakładać tak, jakby malowało się rzęsy. Olej rycynowy nie jest kosmetykiem do rzęs, nie jest przetestowany przez okulistów. Osoby o wrażliwych oczach powinny nakładać go bardzo ostrożnie, gdyż gdy dostanie się do oka może powodować mocne szczypanie.
Od kilku sezonów gęste i ciemne brwi pozostają w modzie. Nie każda kobieta może poszczycić się gęstymi brwiami z natury, lecz dla chcących zmienić ten stan rzeczy z pomocą ponownie przychodzi olej rycynowy. Wzmacnia włosy, przyciemnia oraz wpływa na to, że wyrasta ich więcej. Nakładać go można w ten sam sposób w jaki stosuje się na rzęsy, lub po prostu wykorzystać tę samą szczoteczkę czy patyczek i nakładać w oba miejsca za jednym razem.
Skoro olej rycynowy ma pozytywny wpływ na rzęsy i brwi, to zapewne ma też na włosy na głowie! Olej rycynowy stosowany na włosy sam może być zbyt ciężki, lecz jako składnik domowych odżywek sprawdza się idealnie. Można dowolnie eksperymentować ze składnikami, lub też przetestować klasyczne połączenie:
Składniki należy połączyć ze sobą, dokładnie wymieszać i nakładać na suche włosy. Najlepiej skupić się na przesuszonych końcówkach, gdyż olej z włosów dość ciężko się zmywa, jeśli choć odrobina pozostanie na wyższych partiach włosów, efekt może być taki, że włosy zamiast wyglądać na zdrowo odżywione, będą wyglądały na zwyczajnie przetłuszczone. Należy trzymać ją na włosach przez kilka do kilkunastu minut, a następnie dokładnie zmyć z włosów. Warto przed myciem szamponem dokładnie wymoczyć włosy, a następnie wmasować w nie zwykłą odżywkę. Często to właśnie odżywka lepiej pomaga oczyścić włosy niż sam w sobie szampon.
Ze względu na to, że olej rycynowy jest tłusty i wolno się wchłania zaleca się stosowanie go na noc, gdy już się ma pewność, że nie będzie się miało kontaktu z wodą – która może go zmyć – lub z materiałami, które można nieodwracalnie olejem ubrudzić. Istnieje kilka możliwości odżywiania paznokci olejem rycynowym, warto przetestować każdą z nich, by wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie sposób.
Wystarczy podgrzać olej do temperatury minimum 30 stopni C, a następnie moczyć w nim palce przez kilkanaście minut. Podgrzanie jest istotne, gdyż olej w takiej formie zmienia swoją konsystencję na bardziej rzadką i łatwiej się wchłania. Po wyjęciu dłoni z oleju należy dokładnie pozostałości wetrzeć w skórę. Dla najlepszych efektów warto taki zabieg przeprowadzać codziennie, lecz jeśli nie ma się tyle czasu – kilka razy w tygodniu również da świetne efekty.
Taka metoda odżywiania paznokci jest najprostsza, ale na efekty trzeba dość długo czekać, bo około dwóch tygodni. Za pomocą pipety lub patyczka kosmetycznego, przed snem, należy nakładać olej na paznokcie i skórki dookoła, a następnie wmasowywać go ruchem od końca paznokcia w górę palca. Dzięki temu, poza odżywieniem odsuwa się skórki, a paznokcie wyglądają na węższe i dłuższe.
Podobną maseczkę z olejem rycynowym jak wyżej opisana do włosów, można zastosować również do pielęgnacji paznokci. Jednak zaleca się zrezygnowanie z soku z cytryny, gdyż nawet przy minimalnych zadarciach, kontakt z cytryną może sprawiać ogromny ból. Olej rycynowy i żółtko jajka należy dokładnie wymieszać i nałożyć na ręce. Dla lepszych efektów zaleca się nałożenie rękawiczek i trzymanie maseczki na palcach przez całą noc.
Oleje stosowane w demakijażu są obecnie bardzo popularne. Zazwyczaj dobór odpowiedniego to proces prób i błędów, lecz warto sprawdzić dobry i sprawdzony sposób, czyli metodę OCM. W ten sposób można zastąpić i kosmetyki do demakijażu i żele do mycia twarzy.
OCM (Oil Cleaning Method) zdecydowanie dedykowana jest osobom bardzo cierpliwym, gdyż im dłużej trwa każdy z etapów, tym lepszych rezultatów można się spodziewać. Opiera się ona na zasadzie, że najlepiej tłuszcz rozpuszcza inny tłuszcz, czyli zmywa i makijaż, ewentualny brud i sebum które nagromadziło się na twarzy w trakcie całego dnia. Sposób tworzenia odpowiedniej mikstury jest uzależniony od typu posiadanej cery. Dla skóry suchej mieszanka powinna się składać w 90% oleju bazowego (czyli oleju dowolnie wybranego przez siebie) i 10% oleju rycynowego. Dla skóry normalnej – 80% oleju bazowego i 20% rycynowego. Dla skóry tłustej – 70% oleju bazowego i 30% rycynowego. Aby zmyć makijaż należy dokładnie oczyszczonymi dłoniami nakładać mieszankę na twarz i długo masować skórę. Następnie wacikami kosmetycznymi zdjąć olej z twarzy i ponownie nałożyć mieszankę na twarz. Im więcej powtórzeń się wykona, tym lepiej dla skóry. Po skończonym procesie oczyszczania, należy czysty ręcznik zamoczyć w chłodnej wodzie i przyłożyć do twarzy, w celu pozbycia się pozostałości oleju. Mycie twarzy metodą OCM powinno wykonywać się rano i wieczorem, nie tratując go jako alternatywę dla żeli do mycia twarzy, gdyż ciągłe zmiany sposobów oczyszczania mogą cerę zmęczyć i pogorszyć.
Biorąc pod uwagę cenę oleju rycynowego, wszechstronność i mnogość jego zastosowań zdecydowanie warto zaryzykować zakup małej buteleczki i sprawdzenia go na własnej skórze.