Podstawą pielęgnacji skóry jest odpowiedni dobór preparatów pielęgnacyjnych, zdrowa zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość snu. W doborze preparatów pielęgnacyjnych może nam pomóc kosmetyczna diagnostyka skóry. Osoby borykające się z różnego rodzaju problemami skórnymi stosując źle dobrane lub przypadkowe kosmetyki mogą zaszkodzić swojej skórze i pogłębić istniejący już problem.
Na wygląd i kondycję skóry ma wpływ wiele czynników m. in. dieta, środowisko, w którym przebywamy, rodzaj wykonywanej pracy, przebyte choroby i wiek. Odpowiednio dobrana pielęgnacja, ochrona skóry przed wpływem czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr i promieniowanie słoneczne oraz zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych mogą w istotny sposób wpłynąć na poprawę kondycji skóry.
• Promieniowanie słoneczne – skóra wystawiona na promieniowanie UV szybciej się starzeje, pokazują, się przebarwienia i plamy. Promieniowanie zmienia strukturę skóry, pojawiają lub pogłębiają się istniejące już zmarszczki. Promieniowanie UV wyzwala wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry.
• Wiatr, mróz, śnieg – powodują podrażnienie i przesuszenie skóry, zimny wiatr, mróz oraz nagłe zmiany temperatury powodują pękanie naczynek i zaczerwienienie skóry.
• Zła dieta i zbyt mała ilość płynów – dieta ma duży wpływ na wygląd skóry, źle zbilansowana oparta głównie na produktach przetworzonych nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników – witamin, soli mineralnych oraz cennych składników odżywczych, które mają istotny wpływ na odbudowę i regenerację skóry. Zbyt mała ilość wypijanych płynów odbija się negatywnie na wyglądzie skóry – skóra staje się sucha, łuszcząca i poszarzała.
• Stres, brak wypoczynku i niezdrowy styl życia – brak ruchu, zbyt mała ilość snu oraz nadmiar stresu odbijają się negatywnie na wyglądzie skóry. Skóra traci blask, staje się matowa i sucha.
• Leki, przebyte choroby – przebyte choroby oraz przyjmowane leki mogą mieć wpływ na wolniejszą regenerację skóry. Leki powodują skutki uboczne m. in. przebarwienia, pokrzywki, stany zapalne skóry, podrażnienie i wysuszenie skóry.
• Używki – papierosy, alkohol wpływają niekorzystnie na wygląd skóry i przyspieszają jej starzenie. Blada niedotleniona skóra oraz szara zmęczona cera to skutki nadużywania alkoholu i papierosów.
• Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak – źle dobrane produkty pielęgnacyjne często powodują podrażnienie, przesuszenie lub przetłuszczanie skóry. Brak pielęgnacji i ochrony skóry (szczególnie skóry suchej) powoduje przesuszenie i zmniejszenie elastyczności. – twarda woda, mydła i żele pod prysznic przesuszają skórę i sprawiają, że skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia.
Wybierając, preparaty do pielęgnacji skóry powinniśmy, kierować się rodzajem i stanem cery. Rozmieszczenie i aktywność gruczołów łojowych definiuje rodzaj posiadanej przez nas cery. W przypadku braku pewności co do rodzaju naszej cery skóry możemy skorzystać z diagnostyki kosmetycznej skóry – diagnostyka wykonana w gabinecie pomoże nam ustalić typ posiadanej cery oraz ułatwi odpowiedni dobór kosmetyków.
• Cera normalna – gładka, sprężysta i dobrze nawilżona skóra odporna na warunki atmosferyczne. Przy skórze normalnej nie występują problemy z nadmiernym przetłuszczaniem lub przesuszeniem – ten typ cery jest łatwy w pielęgnacji, ponieważ nie wymaga specjalistycznych preparatów. Do pielęgnacji skóry należy dobierać preparaty do skóry normalnej, kremy ochronne na zimę oraz kremy z filtrem UV. Na dzień i na noc polecane są kremy nawilżające i półtłuste.
• Cera sucha – jest delikatna, mało elastyczna z tendencją do łuszczenia. Na skórze suchej często występują podrażnienia i pękające naczynka. Jest bardzo wrażliwa na zmiany atmosferyczne – nieodpowiednia pielęgnacja i brak ochrony powodują szybsze powstawanie zmarszczek. Podstawą pielęgnacji suchej skóry są kremy natłuszczające, nawilżające i łagodzące podrażnienia. Kremy powinny być aplikowane kilka razy dziennie – na dzień zaleca się kremy półtłuste i tłuste na noc stosowanie kremów tłustych. Należy pamiętać o kremach ochronnych z filtrami UV. Skóra nie powinna być wystawiana na niekorzystne warunki atmosferyczne bez właściwej ochrony.
• Cera tłusta – jest lśniąca, tłusta i posiada rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Ten typ cery ma tendencję do tworzenia się zaskórników i trądziku. Skóra tłusta dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Preparaty do pielęgnacji skóry powinny być przeznaczone do skóry tłustej – matujące, nawilżające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Przy skórze tłustej należy unikać preparatów z alkoholem oraz preparatów z dużą ilością olejów roślinnych i mineralnych.
• Cera mieszana – jest błyszcząca i przetłuszczona w tzw. strefie „T” oraz sucha na policzkach – skóra jest wrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie substancji chemicznych. Do pielęgnacji skóry używamy preparatów do skóry mieszanej oraz delikatnych kosmetyków do oczyszczania. Na przesuszone partie skóry używamy preparaty nawilżające oraz zwracamy uwagę na przetłuszczające się partie twarzy, na które w razie potrzeby nakładamy kremy normalizujące. Skórę mieszaną należy chronić preparatami ochronnymi z filtrem UV i nie wystawiać na długie działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Odpowiedni dobór preparatów pielęgnujących, właściwa ochrona skóry przed promieniami UV i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi wpłyną korzystnie na kondycję i poprawę skóry. Dobrze zbilansowana zdrowa dieta oraz higieniczny tryb życia połączony z właściwą pielęgnacją przyniosą zauważalną poprawę stanu skóry i wpłyną korzystnie na samopoczucie.