Niedoceniana i traktowana jako parzący chwast pokrzywa zwyczajna ma duże właściwości prozdrowotne. Wykorzystywana w fitoterapii roślina jest alternatywą dla syntetycznych produktów leczniczych. Zobacz, na co można ją stosować.
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) rośnie dziko prawie na całej ziemi. Jest rośliną synantropijną (roślina towarzysząca człowiekowi), więc można ją spotkać niemal wszędzie. Roślina lubi żyzną ziemię. Bardzo często można napotkać ją w przydomowych ogródkach, na łąkach i polach i w lesie. Z uwagi na liczne właściwości zdrowotne pokrzywa wykorzystywana jest do leczenia wielu dolegliwości zdrowotnych. Najbardziej wartościowa jest młoda roślina, która jeszcze nie zakwitła. Tak więc wiosna to najlepszy czas na jej zbiór. Zebrane w tym okresie ziele ma najwięcej witamin i soli mineralnych. Jest też doskonałym, naturalnym źródłem żelaza i wspomaga produkcję hemoglobiny. Zalecana jest osobom z anemią. Pomaga odzyskać siły witalne, oczyszcza i odtruwa organizm.
Młoda roślina zbierana w okresie wiosenno-letnim zawiera w sobie cenne składniki odżywcze. W jej składzie znajduje się kwas askorbinowy, kwas pantotenowy, witamina B2 i K. Pokrzywa bogata jest też w sole mineralne i żelazo. Sok z pokrzywy zalecany jest kobietom z obfitymi miesiączkami oraz osobom po antybiotykoterapii. Regularnie spożywany wzmacnia organizm, odbudowuje odporność i przywraca siły witalne.
Preparaty zawierające ekstrakt z pokrzywy korzystnie działają na skórę, paznokcie i włosy. Zażywając je, dostarczamy organizmowi niezbędnych witamin i soli mineralnych. Zewnętrznie ziele wykorzystywane jest do zwalczania problemów z włosami i skórą głowy (łupież, łojotok). Stosowana na egzemę, liszaje, wypryski i trądzik łagodzi dolegliwości i pomaga w odbudowie i regeneracji skóry.
Medycyna naturalna od dawna korzysta z dobrodziejstw natury. Pokrzywa zwyczajna wykorzystywana jest do leczenia trudno gojących się ran, owrzodzeń i innych problemów skórnych. Stosowana przy osłabieniu fizycznym i psychicznych wzmacnia i odtruwa organizm. Napar z pokrzywy używany jest też przy różnego rodzaju alergiach. Ziele posiada w swoim składzie związki podobne do związków przeciwhistaminowych. Łagodzi i wycisza objawy alergii i przynosi ukojenie podrażnionej skórze. Roślina wykorzystywana jest w nadciśnieniu. Pomaga obniżyć cholesterol i reguluje poziom cukru we krwi.
Pokrzywa zwyczajna stosowana jest do leczenia schorzeń urologicznych i rozrostu gruczołu krokowego. Zalecana jest w kamicy moczanowej, obrzękach i stanach zapalnych. Działa korzystnie na problemy bólowe związane z narządami ruchu (ścięgna, kości). Pobudza krążenie i pomaga zwalczać dolegliwość zimnych dłoni i stóp.
Pomijana i często tępiona pokrzywa jest prawdziwą skarbnicą dobrych składników. Warto, zwłaszcza wiosną i latem, korzystać z jej zasobów i dostarczać organizmowi naturalnych substancji. Organiczne substancje są lepiej przyswajane przez organizm i wykazują lepsze działanie na organizm ludzki. Można je stosować na wiele dolegliwości zdrowotnych bez szkodliwych skutków ubocznych.