Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
28 grudnia, 2020
Jak pomalowac paznokcie by nie zlamac krolewskiej etykiety
Jak pomalować paznokcie, by nie złamać królewskiej etykiety?
4 stycznia, 2021

Domowy pedicure krok po kroku

Domowy pedicure krok po kroku

Profesjonalna pielęgnacja stóp bez kosztownej wizyty u kosmetyczki? To możliwe! Jeżeli przeprowadzisz domowy pedicure krok po kroku według naszych wskazówek, nawet we własnym mieszkaniu poczujesz się, jak w profesjonalnym spa. Co więcej, osiągniesz również porównywalne efekty – gładką skórę i lśniące paznokcie, czyli po prostu piękne stopy. To jak? Jesteś gotowa?

Pedicure w domu: przygotowanie

Pod nazwą pedicure kryje się nie tylko piłowanie czy malowanie paznokci, ale cały zestaw zabiegów, które mają doprowadzić do uzyskania gładkich i pięknych stóp. Jeżeli chcesz, by Twój domowy pedicure możliwie zbliżył się do zabiegów przeprowadzanych w profesjonalnych salonach, powinnaś zacząć od poniższych kroków.

Oczyszczanie z lakieru

Pielęgnację stóp rozpocznij od usunięcia starego lakieru. Pomogą Ci w tym płatki kosmetyczne lub waciki i zmywacz do paznokci. Nasącz płatek płynem i posuwistymi ruchami od nasady aż do końca paznokcia usuwaj lakier. W trakcie możesz wymienić wacik na nowy. Jeżeli lakier mocno się trzyma, spróbuj położyć na nim na kilka chwil wilgotny od zmywacza płatek i dopiero wtedy zacznij usuwanie poprzedniego koloru.

Skracanie i piłowanie paznokci

W następnej kolejności powinnaś zadbać o skrócenie i spiłowanie paznokci. Używaj do tego wyłącznie specjalnych przyrządów – ostrych cążków lub nożyczek. Paznokcie obcinaj tuż przy skórze, tak by nie wystawały poza czubek palca. Staraj się utrzymać prostą linię, bo zbyt skośne obcinanie paznokci może prowadzić do ich późniejszego wrastania.

Kolejnym, bardzo ważnym etapem domowego procesu dbania o stopy jest spiłowanie paznokci. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów pilniczków – metalowe, szklane lub papierowe. Ten pierwszy nie jest zalecany, ponieważ przyczynia się do niszczenia płytki, a poza tym – ze względu na stosunkowo ostre ranty – może powodować skaleczenia. Zdecydowanie lepszym wyborem jest więc pilnik szklany i papierowy. Właściwie wymodelowane paznokcie powinny być lekko zaokrąglone na brzegach, ale bez wyraźnego wrzynania się przestrzeń między zachowaną płytką paznokcia a skórą.

Namaczanie

Czas na relaks! W dużej misce przygotuj ciepłą wodę, dodaj do niej sól do kąpieli lub olejek o ulubionym zapachu i oddaj się błogiej przyjemności. Zabieg namaczania pięt powinien trwać przynajmniej 10 minut. Nic złego się nie stanie, jeżeli nieco go wydłużysz. Ważne, żeby kąpiel sprawiła Ci maksimum przyjemności. Nie bój się też, powtarzając opisywane zabiegi w przyszłości, stosować różnych rodzajów soli. Aromaty możesz dostosować do swojego nastroju i potrzeb – np. lawenda ma fantastyczne działanie uspokajające, a cytrusy pobudzające.

Usuwanie zrogowaciałego naskórka

Po kąpieli należy odpowiednio wygładzić skórę, usuwając z podeszwy stóp zrogowaciały naskórek. Stosuj do tego tarki o różnej grubości. Zacznij od ostrzejszej, a po chwili wymień ją na drobniejszą. Ze szczególną intensywnością potraktuj skórę pięt, która ma tendencję do rogowacenia. Zabieg powinien zakończyć peeling połączony z kilkuminutowym masażem.

Uwaga! Jeżeli masz w tym pewną wprawę, by usunąć zrogowaciały naskórek, możesz zastosować frezarkę. Pamiętaj jednak, że nie jest to tak łatwe, jak może się wydawać, a nieumiejętne używanie urządzenia może powodować uszkodzenia skóry oraz – w ich następstwie – nieprzyjemny ból.

Wycinanie skórek

Po podobnym traktowaniu opłukane i osuszone stopy są gotowe na kolejny etap domowego pedicure’u – wycinanie skórek. Do tego punktu pielęgnacji będą Ci potrzebne kolejne akcesoria – kopytko (drewniany patyczek) oraz narzędzie do usuwania skórek (możesz to zrobić specjalnymi cążkami lub radełkiem). Najpierw nałóż na skórę któryś z kosmetyków zmiękczających – płyn lub oliwkę. Następnie odsuń skórki drewnianym patyczkiem. Ich nadmiar usuń przy pomocy wybranego narzędzia. Rób to delikatnie i z uwagą, by nie wyciąć zbyt dużej ilości skóry i nie doprowadzić do krwawienia. Na zakończenie użyj oliwki do zabezpieczenia naskórka.

Pedicure w domu: lakier do paznokci

Kiedy Twoje stopy zażyły już kąpieli, przeszły peeling i pożegnały nadmiarowe skórki, są już niemal gotowe na lakier do paznokci. W kolejnych etapach podpowiadamy już nie, jak zadbać o skórę stóp, ale jak przygotować paznokcie do malowania.

Separator

Pedicure jest wyjątkowo wymagający, jeżeli chodzi o przygotowania. Stopy okazują się podczas pielęgnacji dużo bardziej niesforne niż dłonie. Zanim więc nałożysz na paznokcie swój ulubiony kolor, zadbaj o wygodę pracy i włóż pomiędzy palce specjalny separator. Pozwoli Ci on usztywnić pozycję palców i sprawi, że zmniejszysz ryzyko przypadkowego otarcia o siebie dopiero co pomalowanych płytek.

Odtłuszczanie płytki

Kąpiel z olejkiem, stosowanie olejku zmiękczającego i jeszcze jedno użycie olejku do zabezpieczenia naskórka… Używanie natłuszczających kosmetyków jest dla skóry bardzo ważne, ale nie sprzyja trwałości lakieru na paznokciach. Przed przystąpieniem do malowania płytki nie wystarczy umyć rąk po bieżącą wodą. Ważne jest też dokładne odtłuszczenie płytki za pomocą zmywacza.

Baza podkładowa

Odtłuszczone paznokcie są przygotowane na kolejny krok – bazę pod lakier. Profesjonalny specyfik tego typu odżywia paznokcie i przyspiesza ich wzrost. Co więcej, chroni płytkę przed przebarwieniami, które powodują niektóre intensywne lakiery.

Lakier do paznokci

Zanim położysz pierwszą warstwę lakieru do paznokci, odczekaj 5 minut. Zbyt szybkie kładzenie kolejnych warstw może skutkować pękaniem pomalowanej powierzchni lub nieestetycznymi bąbelkami. 5-minutową przerwę powinnaś zrobić także między kolejnymi malowaniami płytki (w sumie powinnaś położyć jedną warstwę bazy i dwie koloru). Pamiętaj, by wybrać produkty dobrej jakości. Tylko profesjonalne kosmetyki zagwarantują Ci trwałość i efektowny wygląd pomalowanych paznokci na dłużej.

Top nawierzchniowy (top coat)

Po pomalowaniu paznokci kolorem użyj tzw. topu nawierzchniowego. Dodaje on całości blasku i wzmacnia zdobienie, chronią je przed ewentualnymi zarysowaniami. Wysokiej jakości top coat to w ogóle świetne rozwiązanie w przypadku stosowania tańszych lakierów, bo pozwala zachować je na paznokciu dłużej, niż same byłyby w stanie się utrzymać.

Oliwka przyspieszająca wysychanie lakieru

Skupiony na paznokciach etap pedicure’u stóp zwieńcz za pomocą odrobiny oliwki. Wystarczy kilka kropelek na każdy paznokieć, by przyspieszyć proces wysychania lakieru. Oliwka zabezpieczy też naskórek wokół paznokci.

Pedicure w domu: odżywianie

Pielęgnacja stóp (czy to w warunkach profesjonalnych, czy domowych) powinna zakończyć się zastosowaniem odpowiednich kosmetyków nawilżających. Natłuszczający krem zadba nie tylko o wygląd Twoich stóp, ale też dodatkowo zabezpieczy odsłonięte po zabiegach pięty, płytkę i skórki. Odżywcze kremy powinnaś zresztą stosować każdego dnia. Tylko dzięki rutynie Twoje stopy będą zdrowe i gładkie. Regularna pielęgnacja pozwoli Ci też ograniczyć w przyszłości m.in. używanie tarki do stóp, zamiast której będzie wystarczał Ci delikatnie wykonywany peeling.

I jak wypadł Twój pedicure w domu? Czyż nie czujesz się zrelaksowana?