Kapiel blotna – sposob na piekna skore
Kąpiel błotna – sposób na piękną skórę
30 września, 2020
Domowy pedicure krok po kroku
Domowy pedicure krok po kroku
30 grudnia, 2020

Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?

Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?

Wystarczy chwila nieuwagi lub nieostrożny gest, by lakier do paznokci trafił tam, gdzie nie powinien. Kto podczas domowego manicure’u nie zapomniał się i nie otarł świeżo pomalowanymi paznokciami o ulubione jeansy, czy bluzkę niech pierwszy rzuci kamieniem. Na szczęście lakier do paznokci na ubraniu to nie koniec świata. Okazuje się, że można go łatwo usunąć i to korzystając ze specyfików, które większość z nas trzyma w domu.

Jak zmyć lakier do paznokci z ubrań? Domowe sposoby

Nagły dźwięk domofonu, pilny telefon, czy po prostu pomroczność jasna – plamy z lakieru powstają na skutek wielu przypadków. Wystarczy chwila, by ze zgrozą zacząć przyglądać się, jak kolorowy lakier wchłania się w materiał ulubionej sukienki (i to oczywiście zawsze w najbardziej widocznym miejscu!). Grunt to zachować spokój. Nie podejmuj pochopnych decyzji i nie rzucaj się do ratunku ukochanej kiecki z pierwszą lepszą chusteczką. By zmyć lakier do paznokci z ubrania potrzeba sposobu. Oto kilka z nich!

Zmywacz do paznokci

Stary dobry zmywacz do paznokci z acetonem załatwi sprawę w przypadku plam na ubraniach wykonanych z mocnych tkanin. Zanim jednak zdecydujesz się na użycie zmywacza i zastosujesz go na zabrudzone miejsce, zrób test trwałości materiału. Nałóż odrobinę płynu w niewidocznym miejscu, by przekonać się, czy ten nie odbarwi Twojej ulubionej bluzki. Wszystko jest ok? No to do dzieła!

 1. Ostrożnie usuń nadmiar lakieru, jeżeli taki jest, drewnianym patyczkiem.
 2. Zwilż zmywaczem wacik kosmetyczny (lub patyczek kosmetyczny).
 3. Delikatnie pocieraj plamę w kierunku od jej zewnętrznej linii do centrum.
 4. Zmieniaj wacik za każdym razem, gdy nasiąknie kolorem aż do całkowitego usunięcia zabrudzenia.

Roztwór sody oczyszczonej

Roztwór sody oczyszczonej sprawdza się w wielu domowych problemach – od czyszczenia sprzętów AGD, przez odświeżanie sreber i biżuterii, po usuwanie z ubrań plam po lakierze do paznokci. By użyć sody w charakterze zmywacza do paznokci, musisz rozpuścić ją w wodzie w stosunku 1:1 (1 łyżka sody na 1 łyżkę wody). Powstałą papkę używaj jak zmywacz do paznokci. Mikstura ta jest delikatniejsza dla ubrań. Szczególnie skutecznie działa na świeże zabrudzenia z lakieru do paznokci.

Lakier do włosów

Świeże plamy z lakieru do paznokci to jedno, a stare, które zauważyło się po czasie, to drugie. Na szczęście można sobie z nimi poradzić lakierem do włosów. Jak to działa?

 1. Zaschniętą plamę obficie spryskaj przy użyciu lakieru do włosów.
 2. Poczekaj, aż lakier do włosów wyschnie.
 3. Energicznie mnąc tkaninę w miejscu zabrudzenia, wykrusz plamę z lakieru do paznokci.

Pasta do zębów

Metoda z pastą do zębów polega dokładnie na tym samym, co w przypadku lakieru do włosów.

 1. Zaschniętą plamę po lakierze do paznokci pokryj warstwą pasty do zębów.
 2. Poczekaj, aż pasta wyschnie.
 3. Wykrusz zabrudzenie z ubrania, intensywnie je mnąc.

Pilnik do paznokci

Jak usunąć lakier do paznokci, który znalazł się na ubraniu w dużej ilości? Przed zastosowaniem jakiejkolwiek innej wymienionej w tym tekście metody, warto uporać się z nadmiarem lakieru za pomocą pilnika do paznokci. Delikatne ścieranie zabrudzenia jest również wskazane przy czyszczeniu mocnej tkaniny lub skóry.

Płyn do mycia naczyń

Plama z lakieru na jeansach? Najlepszym sposobem na jej usunięcie będzie płyn do mycia naczyń, który – w przeciwieństwie do np. acetonowego zmywacza – stosunkowo delikatnie traktuje ubranie. Jak się do tego zabrać?

 1. W szklance wody rozpuść 1 łyżkę płynu do mycia naczyń.
 2. Zamocz w roztworze szorstką gąbkę.
 3. Wcieraj płyn w plamę do osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu.

Kwasek cytrynowy i szare mydło

Jeżeli plama z lakieru okazuje się bardzo uporczywa, możesz spróbować też nieco bardziej wymagającego rozwiązania. Kwasek cytrynowy stosuje się często, by paznokcie stały się jaśniejsze, ale w duecie z szarym mydłem jest również pomocny z walce z zaschniętym lakierem.

 1. Do szklanki ciepłej wody wsyp 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego i pół łyżeczki soli.
 2. Zabrudzone ubranie nasącz mieszanką i pozostaw na jakiś czas do namoczenia.
 3. Zapierz ubranie szarym mydłem.
 4. Zeskrob resztkę lakieru delikatną szczoteczką.
 5. Pierz jak zwykle.

Sposoby na usunięcie zabrudzeń z hybrydowego lakieru do paznokci

Klasyczne lakiery do paznokci od jakiegoś czasu muszą ustępować prymowi rozwiązań hybrydowych. Hybrydy cechuje zdecydowanie większa wytrzymałość i trwałość. To fantastyczna zaleta, gdy chodzi o utrzymanie się manicure’u na paznokciach, ale też dużo gorsza wiadomość w przypadku plamy, którą chce się usunąć z ubrania. Jakie metody na zabrudzenia z lakierów hybrydowych polecamy?

Aceton lub płyn do zmywania hybryd

Czym usunąć plamę z hybrydy? Dedykowanym płynem! Świetnie sprawdzi się też lakier z acetonem lub sam aceton. Za pomocą tej metody poradzisz sobie przede wszystkim ze świeżymi plamami. Pamiętaj jednak, że to aceton czy zmywacze to silne środki, które mogą uszkodzić ubrania, więc przed ich zastosowaniem warto przetestować trwałość tkaniny na jakimś jej mniej widocznym skrawku. Następnie:

 1. Ostrożnie usuń nadmiar lakieru, jeżeli taki jest, drewnianym patyczkiem.
 2. Zamocz w acetonie lub zmywaczu wacik kosmetyczny (lub patyczek).
 3. Pocieraj zabrudzenie w kierunku od zewnątrz do środka plamy.
 4. Nie szczędź wacików. Wymieniaj je, gdy wyraźnie zmienią kolor aż do całkowitego usunięcia plamy.

Środki do czyszczenia łazienki

Zaschnięta plama z lakieru hybrydowego to już nie przelewki. Zarówno z powierzchni, jak i ubrania usunąć mogą je jednak środki do czyszczenia łazienki. Niestety, ze względu na siłę podobnych płynów, metoda ta sprawdzi się jedynie w przypadku białych i mocnych tkanin. Środki do czyszczenia łazienki należy stosować podobnie jak aceton.

 1. Przy pomocy pilnika zetrzyj nadmiar lakieru.
 2. Nasącz zmywaczem wacik kosmetyczny (lub patyczek).
 3. Delikatnie pocieraj miejsce zabrudzenia, pamiętając o ruchu od zewnętrznej krawędzi zanieczyszczenia do jego środka.
 4. Używaj nowego wacika za każdym razem, kiedy nasiąknie kolorem. Powtarzaj czynność do usunięcia plamy.

Proszek do prania

Jednym z najprostszych sposobów na usunięcie lakieru hybrydowego z ubrania jest zastosowanie proszku do prania. To ratunek dla wszelkiego rodzaju możliwych do mokrego prania tkanin.

 1. Na plamę nasyp proszek do prania.
 2. Wetrzyj środek w zabrudzenie.
 3. Zostaw ubranie na kilkanaście minut.
 4. Przy użyciu szorstkiej gąbki, raz jeszcze wmasuj proszek
 5. Pierz jak zwykle.

Porady na przyszłość. Plamy z lakieru do paznokci – jak ich uniknąć?

Lepiej niż wiedzieć, jak usunąć lakier do paznokci z ubrania, jest wiedzieć, jak się przed tym zabezpieczyć (a przynajmniej ograniczyć ryzyko podobnych problemów). Co możesz zrobić, żeby kolorowe pozostały tylko Twoje paznokcie, a nie również ciuchy?

 1. Buteleczkę z lakierem zawsze stawiaj w bezpiecznym miejscu, na płaskiej powierzchni. Nie, ściśnięcie jej między nogami, to nie jest odpowiedni sposób na trzymanie lakieru podczas malowania paznokci.
 2. Do manicure’u zakładaj ciuchy, na których mniej Ci zależy. Jeżeli je poplamisz, będzie się z tym łatwiej pogodzić.
 3. Maluj paznokcie nad płaską powierzchnią (blatem biurka, stołem), zamiast nad kolanami.
 4. Trzymaj lakier blisko paznokci, żeby droga pędzelka była możliwie najkrótsza.
 5. Stosuj środki przyspieszające wysychanie lakieru. Dzięki temu, nawet jeżeli krótko po pomalowaniu paznokci zdarzy Ci się coś drasnąć, lakier może pozostać nienaruszony (tak jak Twoje ubrania).

Jak zauważyłaś, usunąć lakier do paznokci z jeansów czy innego ciucha jest naprawdę łatwo. W przypadku wystąpienia problemu nie panikuj i nie podejmuj pochopnych decyzji. Zamiast tego weź głęboki oddech. Bądź co bądź to tylko lakier.